Arzum, 1966 yılında Türkiye’de kurularak elektrikli ev aletleri üretimini gerçekleştirmiştir. Sektör içerisindeki başarılı pazarlama taktikleri ve ihtiyaçlara yönelik ürünlerin üretimiyle birlikte Türkiye’deki kullanım oranı artmış ve en çok tercih edilen markalardan biri olma unvanını almıştır. Üretilen ürünler iç piyasada birçok haneye ulaşmakta ve yurt dışında 25’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir. Arzum müşteri hizmetleri, Türkiye’de kurulan firmanın ürünleri ve satış koşulları hakkında bilgiler verirken satış sonrasında da destek hizmetini sunmaktadır.

Arzum Müşteri Temsilcisi

Arzum müşteri hizmetleri 0850 222 1 800 numaralı iletişim kanalından hizmet vermektedir. Arzum müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde ürünlerin satıldığı mağazaları, ürünleri, fiyatları, garanti süresini ve diğer koşulları detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Türkiye genelinde elektrikli ev aletleri satan mağazaların çoğunluğunda Arzum marka ürünler satılmaktadır. Bunlara ek olarak internet sitesi üzerinden de alışveriş yapabilirsiniz. Alışverişleriniz sırasında yaşadığınız durumları soru, öneri ve şikayet başlıkları adı altında değerlendirerek bildirim haline getirebilirsiniz.

Arzum müşteri hizmetleri ile yazılı bir şekilde görüşmek için internet sitesi üzerinde yer alan “İletişim Formunu” eksiksiz bir şekilde doldurarak yetkililere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. İncelenen mesajınız için sizlere yazılı veya sözlü bir şekilde geri dönüş yapılarak istediğiniz cevapları almanız sağlanacaktır.

İnternet sitesi üzerinden satın aldığınız ürünlerin sipariş detayı, sipariş iptali, ürün iptali, kargo takibi, garanti süresi, değişim ve iade gibi işlemlerinizi belirtilen prosedürleri takip ederek gerçekleştirebileceğiniz gibi problem yaşadığınız durumlarda Arzum müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Arzum İade ve Değişim İşlemleri

Arzum marka ürünlerin iade ve değişim ile ilgili prosedürlerde belirtilen ifadelere göre, satın aldığınız ürün elinize ulaştıktan sonra 14 gün içerisinde iade etme hakkına sahip olursunuz. Ürünler için iki şekilde iade talebi oluşturulmaktadır.

  • Arzum müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek iade talebi başlatmak istediğinizi iletebilirsiniz.
  • Arzum internet sitesine giriş yaparak Hesabım> Sipariş Detayı> İade/Değişim seçeneklerini takip edebilirsiniz.

İade etmek istediğiniz ürünlerin faturalı, kullanılmamış, hasar görmemiş ve orijinal ambalajı bozulmamış olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde ürünler onay sürecinden geçmeyecektir. İade edeceğiniz ürünler ilgili kargo ile Arzum merkezlerine ulaştıktan sonra ortalama olarak 2 ile 5 gün arasında iade sonuçlanmaktadır.