BMW 1916 yılında Almanya’da kurularak otomobil başta olmak üzere motor, motosiklet ve bisiklet üretimini gerçekleştirmiştir. Alman teknolojisini AR-GE çalışmaları ile birleştirerek modern dünyanın ihtiyaç duyduğu araçları tasarlamaktadır. “Gerçek sürüş keyfi” sloganı benimsenerek kullanıcılarına eşsiz bir sürüş keyfi sunduğunu ifade eden BMW’nin satışa sunduğu araçlar dünya genelinde büyük ilgi ile karşılanmaktadır. BMW müşteri hizmetleri, ülkemizde de satışı gerçekleştirilen araçlar için satış sonrası destek çalışmalarını yürütmektedir.

BMW Müşteri Temsilcisi

BMW müşteri hizmetleri 0850 252 10 10 numarasından hizmet vererek araçlara sahip olmak isteyen müşterilere bilgi sunmaktadır. BMW müşteri temsilcisi ile hafta içi her gün 08:00 – 20:00, hafta sonu ise 09:00 – 18:00 saatleri arasında canlı görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız görüşmeler ile satışı yapılmakta olan araçlar, araçların fiyat listesi, en yakın yetkili bayi, en yakın yetkili servis gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

BMW müşteri hizmetlerine yazılı bir şekilde bildirim yapmak için internet sitesi üzerinde yer alan “İletişim Formunu” kullanabilirsiniz. Bu alanda kişisel bilgilerinize ek olarak araç bilgileriniz de istenmektedir. Soru, öneri, şikayet veya teşekkürlerinizi bu alanda mesaj olarak bildirebilir, BMW destek ekibinin sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanıcıların deneyimleri ve araçlar hakkındaki düşünceleri firmanın ilerleyen süreçteki satış politikası için önem arz etmektedir. Kullanıcı deneyimlerinizi BMW müşteri hizmetlerini arayarak soru, öneri, şikayet veya teşekkür başlıkları adı altında bildirerek kayıt altına alabilirsiniz. Kullanım sırasında yaşanabilecek olası problemlerin çözümü için araştırma yapılmakta ve varsa sorunların oluşturduğu mağduriyet giderilmektedir.

BMW araç kullanıcıları, kullanım sırasında yaşadıkları sorunları acil olarak çözüme kavuşturmak ve sürüş keyfine kaldığı yerden devam etmek için BMW acil yol yardım hattını kullanmaktadır. BMW acil yol yardı hattı numarası 444 22 99 olarak işlem görmektedir.

BMW Satış Sonrası

BMW’nin Türkiye genelinde satış bayilikleri bulunmaktadır. Satın aldığınız araçlar hakkında oluşabilecek olası problem ve hasarların çözümü için BMW müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek sizlere en yakın yetkili servisin bilgilerini öğrenebilirsiniz. Yetkili servisler sorun ve hasarların tamirini gerçekleştirerek sürüş keyfinin kaldığı yerden devam etmesini sağlamaktadır.