Ebay, 1995 yılında Pierre Omidyar adlı girişimcinin Amerika’da kurduğu bir açık arttırma şirketidir. Bu şirket üzerindeki işleyiş tamamen internet sitesi üzerinde yer almakta ve alıcı ile satıcıyı bir araya getirerek ticaretin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Açık arttırma sitesinin gereğince, ürün fiyatı açıklamalara ve belirtilen ifadelere göre değişkenlik göstermekte ve piyasasını kendisi belirlemektedir. Ebay ise bu alanda ürün satan kişilerden komisyon alarak aracılık yapmaktadır. Ebay müşteri hizmetleri, sitenin destek hizmetini oluşturmaktadır.

Ebay Müşteri Temsilcisi

Ebay şirketi birçok ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir ancak Türkiye’de ofisi bulunmamaktadır. Bu nedenle Ebay müşteri hizmetleri numarası kullanılmamaktadır. Türkiye’de faaliyet göstermekte olan gittigidiyor.com, Ebay şirketine bağlı olarak ülkemizde yapılanmış bir alışveriş sitesidir.

Gittigidiyor.com müşteri hizmetlerine ulaşmak için ise internet sitesi üzerinde yer alan “Müşteri Hizmetleri” sekmesine tıklayarak 7 gün 24 saat boyunca müşteri temsilcisine bağlanabilir ve yazılı bir şekilde sorunlarınızın çözümlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu alanda alıcılar ve satıcılar için ayrı kategoriler bulunmaktadır. Probleminizi veya sorununuzu tanımlayan en iyi seçeneğe tıklayarak işlemlerinizi bildirebilirsiniz.

Alıcı yardım konuları iade ve iptal, kargo ve teslimat, satıcı ile iletişim ve ödeme kategorileri başlıklarında toplanmıştır. Satıcı yardım konuları ise kargo ve iade, ödeme ve fatura, satış yönetimi, performans ve raporlar başlığı altında toplanmıştır. Bu alanda hem alıcıların hem de satıcıların sorunlarının çözümlenmesi sağlanmaktadır.

Ebay Alışveriş Sitesi

Ebay, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkardığı yeni anlayış ile birlikte kullanıcıların alışveriş yapmalarını ve daha sonra alışverişlerini yorumlamalarına olanak sağlamaktadır. Puanlama sistemi, diğer müşterilerin daha güvenli alışveriş yapmalarını sağlamaktadır. Satıcıdan alışveriş yapan her müşteri, teslimat, ürün gerçekliği, sağlamlığı gibi konularda değerlendirmelerde bulunarak satıcının başarılı veya başarısız olduğunu belirtmektedir.

Ebay şirketi, dünya üzerindeki birçok büyük ülkede orijinal ismiyle yer almaktadır. Türkiye piyasasında ise gittigidiyor.com alışveriş sitesiyle yer almaktadır. 2007 yılında iki şirket arasında ortaklık gerçekleşmiş ve daha sonra Ebay, gittigidiyor.com alışveriş sitesinin hisselerinin büyük bir payını satın alarak tam anlamıyla sahibi olmuştur. Yurt dışındaki Ebay alışverişlerinden yararlanırken Ebay müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Bu bağlantılar için ilgili ülkelerin prosedürleri geçerlidir.