FLO, Türkiye’nin ayakkabı üretim ve satış pazarında yer alan önemli markalardan bir tanesidir. İlk üretim çalışmaları 1960 yılında Ahmet Ziylan tarafından gerçekleştirilmiştir. Günümüzde ise dolaylı olarak 30.000’i aşkın kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır. Sektördeki gelişimini yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da gerçekleştirerek şube sayısını düzenli olarak arttırmaktadır. FLO müşteri hizmetleri, ürün satışlarından önceki bilgilendirme hizmetini sağlarken ürün satış sonrasında da destek çalışmalarını sürdürerek memnuniyetin sağlanmasını amaçlamaktadır.

FLO Müşteri Temsilcisi

FLO müşteri hizmetleri haftanın tüm günlerinde 09:00 – 18:00 saatleri aralığında 0850 290 3 356 numaralı iletişim kanalından hizmet vermektedir. FLO müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde mağazalardan veya internet sitesinden satın almak istediğiniz ürünler hakkında bilgiler alabileceğiniz gibi satış işleminden sonra hizmeti ve ürünü değerlendirebilir, iptal, iade veya değişim işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bildirimlerinizi yazılı veya görsel şekilde gerçekleştirmek için musteriiliskileri@flo.com.tr mail adresini kullanabilirsiniz.

FLO müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde memnun kalmadığınız veya çeşitli nedenlerden dolayı iade etmek istediğiniz ürünler için yönlendirmeler alabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden satın aldığınız ürünlerin sipariş detayı, ürün çıkarma, kargo takip, iade, iptal ve değişim işlemleri için FLO müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmeler işlemlerinizi kolaylaştırmaktadır. Belirtilen süre içerisinde, şartları sağlayan ürünleri iade ve değişim talebiyle yeniden gönderebilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

FLO İade ve Değişim

FLO’dan satın aldığınız ürünlerin iade süresi, ürünün sizlere ulaştığı tarihten itibaren 14 gündür. FLO iade işlemini gerçekleştirmek için internet sitesi üzerinden giriş yaparak Hesabım> Sipariş Detayı> İade> Kargo Seçimi şeklinde yönlendirmeleri takip ediniz. Daha sonra kargoya iletmeniz için sizlere verilen kod ile 10 iş günü içerisinde işlem yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kod işlemini yitirecektir. Ürün kargo yoluyla FLO merkezine ulaştıktan sonra iade şartlarını sağlayıp sağlamadığı hakkında detaylı incelemeden geçirilir. İncelemeden başarı ile ayrılan ürünlerin iade işlemleri 14 gün içerisinde ödeme yöntemleriyle birebir olarak gerçekleşir.

Sizlere yakın FLO mağazası bulunuyor ise iade ve değişim işlemlerinizi mağaza üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ürünün faturası ile birlikte yıpranmamış, kullanılmamış ve orijinalliği bozulmamış şekilde mağazalara iade edilmesi gerekmektedir. Yaşadığınız problemlerin çözümlenmesi ve yönlendirmeler almak için FLO müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

FLO Ürünleri

FLO kadın, erkek ve çocuklara yönelik olmak üzere ayakkabı, aksesuar ve giyim ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir. Mağaza içerisinde diğer popüler ayakkabı markaları da yer almaktadır ancak genel olarak satılan ürünler FLO markasını taşımaktadır.

FLO mağazaları, Türkiye’nin her noktasında yer alabilecek potansiyele ulaşmış ve yaygınlaşmıştır. Ülke genelinde 500’ü aşkın mağazası bulunmaktadır. Yurt dışındaki çalışmalara da yatırım yaparak markanın global ölçekte de büyümesini gerçekleştirmesi amaçlanmaktadır. Günümüzde 20’yi aşkın ülkede FLO mağazaları bulunmaktadır.