Talebin arzdan fazla olduğu üretim dönemine insanlar ne üretirsem satarım mantığı ile yaklaşmıştır. Bu dönemin en önemli icadı ise Henry Ford tarafından hayata geçirilen üretim bandı. Yürüyen bant sistemi sayesinde üretimde otomasyona geçilmiştir. Henry Ford bunun yanında Ford Motor Company’i kurmuştur. 1903 yılında kurulan ve ABD merkezli olan bu şirket günümüze kadar gelmiştir ve en çok satılan markalardan birisi olmuştur. 1955 senesinde dünyaya açılan Ford farklı ülkelerde fabrikalar açmaya başlamıştır. Türkiye ile ortaklık yaparak hissenin %49’unu Türkiye’ye verip daha sonra yeni bir anlaşma ile %41 olarak hisseleri eşitlemiştir. Bu hissenin sahibi ise Koç Holding’dir. Türkiye’de adı Ford Otosan olarak geçmektedir.

Ford Müşteri Hizmetleri

Her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi ( 444 FORD ) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattına iletebilirsiniz. 444 FORD denmesinin sebebi ise telefonunuzdan sayılara basarak FORD yazdığınızda 36 73’e tekabül etmesidir. Ayrıca herhangi bir saat sınırlaması da yok. 365 gün, 24 saat hizmetinizde. Bununla kalmayıp 444 FORD’u arayıp tüm yetkili satış ve servis noktalarının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ürünler ve mevcut kampanyalar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Ford LifeCard işlemlerinizi de gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Herhangi bir ürün satın alırken bu kartı da almak hayatınızı bir miktar kolaylaştırabilir. Çünkü Ford yetkili servislerinde %35’e kadar varan indirim imkanı sunmakla kalmayıp yeni araç aldığınızda da 1.500 TL’ye varan indirimlerin de sahibi olabiliyorsunuz. LifeCard’ına sahipseniz kaza sırasında ve garanti kapsamındaki tüm arızalar için 444 FORD’u arayarak ücretsiz yol yardımı fırsatından da yararlanabilirsiniz. Eğer bu ayrıcalıkların tümüne sahip olmak istiyorsanız LifeCard almayı unutmayınız. Ford’un kendi sitesinden de bu indirimler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ford Vizyon

İşçilerine ve mühendislerine büyük önem veren Ford topluma fayda sağlayan yenilikçi otomotiv ürün ve hizmetleri sunmak istiyor. Bu şekilde de Türkiye’nin en değerli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi olmayı hedefliyor. Bunun için neler yapıyor peki? Yeni pazarlar kurarak ya da mevcut iş alanlarında ürün geliştirerek büyümeye özen gösteriyor. Markasını daha da iyi yerlere getirmek için müşteri odaklı olup beklentilerini karşılıyor. Bu da daha çok tercih edilmesini sağlıyor. İş süreçlerinde yaratıcılığa önem verip yenilikçi ürün ve hizmetler sunuyor. Sonuçta artık insanlar farklı olanı istiyor. Satış ve satış sonrasında da ürün ve hizmetlerde müşteri memnuniyetini sağlıyor.