HGS hızlı geçiş sistemleri olarak otoban ve boğaz köprüleri üzerinden geçişi sağlamaktadır. Radyo frekansı teknolojisini kullanarak kullanıcılardan belli bir ücret karşılığı geçişi sağlayan bu sistem Türkiye’de 2012 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Otoban ve boğaz köprüleri üzerinde kurulan akıllı sistemler ile araçların görüntülerini alarak hesaptan ücret tahsil etmesi şeklinde çalışan bir sisteme sahiptir.

PTT ile bağlantılı bir ödeme sistemine sahip olan HGS müşteri hizmetleri bağlamında güçlü bir alt yapısı mevcuttur. Müşteri hizmetleri ile iletişim sağlamak için 0850 460 60 60 numaralı telefon üzerinden ya da 444 1 788 numaralı telefon ile sorunlarınızı iletebilirsiniz. HGS hesabınız ile ilgili bakiye ve geçiş bilgisi, ceza sorgulama işlemlerini https://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Kartları ve Edinme Bilgisi

HGS kartları kullanıcıya iki şekilde verilir ve bunlar etiket tipi kart tipi olmak üzere kolaylıkla kullanılabilir. Araçlara takılan pilsiz, çipli ve çok ince etiketler etiket tipi HGS sistemine aittir ve radyo frekansı teknolojisi ile ödemeyi gerçekleştirmek için üretilmiştir. Tüm HGS sistemi teknolojileri Türkiye’de üretilmektedir. Bu etiketler araçtan söküldüğünde kullanılmaz bir teknoloji ile üretilmiştir.

HGS kart çeşitlerini PTT şubelerinden ya da anlaşmalı bankalardan temin etme şansınız vardır. HGS kartı almak için başvuru bizzat olup ruhsat ve ruhsat sahibinin kimliği gerekmektedir. Etiket ücreti 5 kart ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir. Müşteriler HGS kartını aldıklarında kullanmak istedikleri zaman ücret ödeyerek yükleme yaparlar ve limiti yoktur. Ücret tarifleri yol ve aracın cinsine göre değişiklik göstermektedir.

HGS Ücret Tahsili

Ön ödemeli bir sistemi olan HGS kart sistemi farklı yollardan ödeme şekline sahiptir. Kredi kartı otomatik ödeme talimatı ve PTT veznelerinden nakit ödeme ile ücret tahsili yapılır. Geçiş esnasında yeterli bakiye olmadığı zaman kişi 15 gün içerisinde ücret tahsili yapması gereklidir. Aksi halde hesabı kapatılır.

HGS Müşteri Hizmetleri

HGS ödeme sistemi ile ilgili soru ve görüşleriniz için 0850 460 60 60 numaralı telefon üzerinden ya da 444 1 788 numaralı telefon ile müşteri hizmetleriyle iletişim kurabilirsiniz.