Hyundai markasının merkezi Güney Kore’de bulunmaktadır ancak firma yapısı çok uluslu bir yapıya sahiptir. Türkçe kelime karşılığı olarak “Çağdaş” anlamını taşıyan firmanın birçok sektörde yürüttüğü çalışmalar bulunmaktadır. Araba üreticisi olarak tanınmaktadır ancak gemi yapımı, inşaat, elektronik, sigortacılık ve lojistik alanında da faaliyetleri bulunmaktadır. Hyundai müşteri hizmetleri, global ölçekte satış gerçekleştiren firmanın Türkiye’deki destek birimini oluşturmaktadır.

Hyundai Müşteri Temsilcisi

Hyundai müşteri hizmetleri 0216 571 63 01 numaralı iletişim kanalından hizmet vererek araç satın almak isteyen kişilere ön bilgilendirme hizmetlerini sunmaktadır. Hafta içi her gün 08:00 – 18:00 saatleri arasında Hyundai müşteri temsilcisi ile yapacağınız canlı görüşmeler sırasında satışı yapılmakta olan araçlar, araç satış fiyatları ve en yakın satış bayisi hakkında detaylı bilgilere ulaşarak sizlere en uygun araca sahip olabilirsiniz. Canlı görüşme saatleri dışarısında bırakılan sesli mesajlara, ilerleyen ilk mesai gününde tekrar geri dönüş yapılmaktadır.

Hyundai araç kullanıcıları, deneyimlerini firma yetkilileri ile paylaşarak olası problemlerin düzeltilerek daha iyi konforun sunulmasını sağlamaktadır. Sizler de duygu ve düşüncelerinizi soru, öneri, şikayet ve teşekkür başlıkları adı altında bildirerek süreçlerin incelenmesini sağlayabilirsiniz. Şikayet bildirimleriniz incelemelerden geçirildikten sonra sizlere dönüş sağlanmaktadır.

Hyundai müşteri hizmetleri, araç sahiplerine satış sonrasında destek çalışmalarını sürdürmektedir. Araçlara satın alacağınız yedek parça ve aksesuar gibi konularda yönlendirmeler yapılmaktadır. Türkiye genelinde bulunan yaygın servis ağı sayesinde ise aracınızın rutin muayeneleri ve olası hasarları giderilmektedir. Hyundai müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek sizlere en yakın Hyundai yetkili servisini öğrenebilir ve randevu alabilirsiniz.

Hyundai Servis Randevusu

Hyundai yetkili servislerinden online randevu almak için internet sitesi üzerindeki sistemi kullanabilirsiniz. Hyundai servis randevusu için;

  • Hyundai Türkiye resmi internet sitesine giriş yapınız.
  • Ana sayfanın sağ yanında bulunan “Servis Randevusu” seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan alana kişisel bilgilerinizi ve araç bilgilerini eksiksiz doldurunuz.
  • Hyundai servis randevusu almak istediğiniz tarihi ve saati seçiniz.
  • Ekstra iletmek istediğiniz bir mesaj var ise en altta belirterek başvuruyu onaylayınız.
  • Hyundai satış sonrası destekleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.