İstanbul Üniversitesi’nin önemli birimlerinden biri olan öğrenci işleri bölümü birçok idari işlemin gerçekleştirildiği yerdir. Gerek şahsen gerekse telefon üzerinden ulaşarak üniversite ve kayıt dönemleri hakkında öğrenci işlerinden bilgi alabilmek mümkündür.

Öğrenci işlerinin iletişim numarası +90 212 440 00 00’dır.

Dâhili numarası ise 10046’dır. Bu numaralar üzerinden öğrenci işlerine ulaşmak mümkün olduğu gibi faks ve e posta yolu ile de iletişim sağlama olanaklarınız mümkündür. Fax numarası +90 212 440 00 42’dir. E posta adresi ise; oidb@istanbul.edu.tr adresidir. Merak ettiklerinizi ya da bilgi paylaşımında bulunmak istediğiniz konuları e posta yolu ile de kolayca karşı tarafa sunabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri Görevleri

Öğrenci işleri bölümünün ana görevleri arasında öğrencilerin kayıt işlemlerini ve ders kayıtlarını düzenlemek bulunuyor. Bunun yanında not döküm belgesi, kayıt dondurma işlemleri, muafiyet ve yatay geçiş gibi hizmetler konusunda da yine öğrenci işlerinden hizmet alabilmek mümkündür. Diploma vb konularda da gerekli işlemleri yürütmek öğrenci işlerinin görevleri arasında bulunuyor.

Öğrencilere atanacak danışman listelerinin düzenlenmesi, açılması gereken derslerin listelerinin bölümlerden istenilmesi ve KYK burs dökümlerinin sürekli olarak sistemde güncel tutulmasını sağlamak da öğrenci işleri personellerinin dikkat ettiği konulardır.

Yarıyıl sonu sınavları yapılmadan önce devamsızlık nedeni ile kalan öğrenci listelerini yayınlamak, mezuniyet için gerekli olan not yükseltme sınav çalışmalarını gerçekleştirmek, öğrenci başarı oranlarını tespit etmek ve üniversite duyurularını yapmak öğrenci işlerinin genel görevleri arasında yer alıyor.

İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri Hizmetlerinden Kimler Yararlanabilir?

Öğrenci işleri ile ilgili olan hizmetlerden ilk olarak üniversitenin kayıtlı olan öğrencileri yararlanabilirler. Üniversiteye ilk kayıt yaptıracak olanlar, üniversitenin daha önceki yıllarda mezun olan öğrencileri daha yine bu bölümün ihtiyaç duyulan hizmetlerinden yararlanabilecek olan kişilerdir. Öğrenci işleri hem üniversitenin öğretim kadrosuna gerekli hizmeti sağlarken hem de öğrenciler için çeşitli hizmetleri yerine getirmektedir.

Bunların yanında başka üniversitelerden mezun olan ancak ilgili üniversitede formasyon eğitimi, lisansüstü eğitim ve doktora eğitimi alan öğrenciler de yine kayıtlı oldukları bölümün öğrenci hizmetlerinden hizmet alabilme imkanına sahiptirler.