Madame Coco, 2011 yılında İlhan Tanacı tarafından kurulmuştur. Dekorasyon, ev yaşam ve ev tekstili alanlarında tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ürünler tasarlayarak beğeni toplamakta ve sektörde önemli bir konumda yer almaktadır. Kısa sürede dekorasyon alanında beğeni toplayan ürünlerin üretimini gerçekleştirmesiyle birlikte yurt dışında da şubeler açmaya başlamıştır. Günümüzde Türkiye’ye ek olarak 17’yi aşkın ülkede mağazası bulunmaktadır. Madame Coco müşteri hizmetleri, satışı gerçekleştiren ürünler hakkında bilgilendirme hizmetini sağlarken sorunla karşılaşan müşterilerin bildirimlerini kayıt altına almaktadır.

Madame Coco Müşteri Temsilcisi

Madame Coco müşteri hizmetleri 0850 532 33 00 numaralı iletişim kanalından çalışmalarını sürdürmektedir. Madame Coco müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde ürünler ve mağazalar hakkında yaşadığınız olumlu veya olumsuz tüm durumları bildirmeniz için talepler alınmaktadır. Taleplerinizi soru, öneri ve şikayet başlıkları altında gerçekleştirebilir ve daha sonrasında takibini yapabilirsiniz.

Madame Coco müşteri hizmetleri, internet sitesi üzerinden satın alınan ürünlerin bilgilendirme hizmetini yaparken aynı zamanda satın alınan ürünlerin sipariş detayı, kargo takibi, ürün iptali, ürün çıkarma, iade ve değişim işlemleri için müşterilere yönlendirmeler yapmaktadır. Madame Coco müşteri hizmetleri yönlendirmeleri ile yapacağınız işlemleri kısa sürede ve sağlıklı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Madame Coco müşteri temsilcisi, müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. İnternet sitesi yılda 100 milyon ziyaretçi almakta ve bu müşterilerin çoğunluğu Madame Coco ürünlerini tercih etmektedir.

Madame Coco İade ve Değişim

Madame Coco ürünlerini gerekli şartları sağlaması halinde 14 gün içerisinde koşulsuz olarak iade etme hakkına sahipsiniz. Çeşitli sebeplerden dolayı iade etmeyi düşündüğünüz ürünlerin kullanılmamış, orijinalliği bozulmamış, orijinal kutusunda ve faturasıyla birlikte iade edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde iade süreci başarı ile sonuçlanmaz. İade etmek istediğiniz ürünlerin kargo bedeli, belirtilen kargoyu kullandığınız takdirde Madame Coco tarafından karşılanmaktadır.

Ürün iade talebinin gerekli incelemelerden sonra başarı ile sonuçlandırılmasıyla birlikte ödediğini tutar onay işleminden sonra 8 gün içerisinde hesabınıza aktarılmaktadır. Ücret iade işlemleri, işlem yaptığınız bankalara göre değişkenlik göstereceği için yaşayabileceğiniz problemler karşısında Madame Coco müşteri hizmetleri ile iletişim kurabilirsiniz.