Nescafe, 1938 yılında İsviçre’de kurulan kahve markasıdır. Marka Nestle’nin çatısı altında kurulmuş ve ismini de Nestle ile cafe sözcüklerinin birleşiminden almıştır. Global pazardaki kahve sektöründe yerini alan şirket, kahve çeşitliliğini arttırmış ve her ülkede kitlelere hitap edecek ürünler ortaya çıkarmıştır. Günümüzde sıkça tercih edilen kahve markalarından bir tanesidir. Nescafe müşteri hizmetleri, Türkiye’de de satışı yapılmakta olan kahve ürünleri hakkında ön bilgilendirme hizmetlerinin yanı sıra satış sonrasında da destek işlemlerini sürdürmektedir.

Nescafe Müşteri Temsilcisi

Nescafe müşteri hizmetleri 0800 211 02 18 ve 444 31 60 numaralı iletişim kanallarından hizmet vermektedir. Nescafe müşteri temsilcisi ile canlı şekilde görüşme gerçekleştirerek kahve ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir, kullandığınız ürünleri soru, öneri ve şikayet olarak değerlendirebilirsiniz. Tüketicilerin değerlendirmeleri, şirketin politikalarını etkilemekte ve şekillendirmektedir. Nescafe müşteri hizmetleri ile yazılı ve görsel şekilde iletişim kurmak için tüketici.hizmetleri@tr.nestle.com mail adresini kullanabilirsiniz.

Nescafe şirketi, sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaktadır. Sosyal medya alanlarından Nescafe profillerine soru, öneri ve şikayetlerinizi ileterek sorunların çözümlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak internet sitesi üzerinde yer alan “Bize Bildirin” seçeneğine tıklayarak bilgilerinizi eksiksiz doldurarak tükettiğiniz ürünler hakkındaki görüşlerinizi ifade edebilirsiniz. Bu bildirimlerinizi 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirebilirsiniz ve daha sonrasındaki süreci takip edebilirsiniz.

Nescafe Ürünleri

Nescafe, Nestle firmasının bir alt şirketi olarak görevlerini devam ettirmektedir. Nescafe’ye ek olarak su, medikal beslenme, kahve, kahvaltılık gevrekler, içecekler, evcil hayvan mamaları, ev dışı tüketim, çikolata ve şekerleme, bebek beslenmesi kategorilerinde birçok ürünün satışı gerçekleştirilmektedir. Nescafe, kahve sektörü içerisinde yer alan neredeyse tüm kategoriler için ürün üretimini gerçekleştirmekte ve global pazarlarda tüketicilere sunmaktadır.

Nescafe, faaliyet gösterdiği ülkedeki tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerine göre ürün çeşitliliğini şekillendirmektedir. Bu sayede ihtiyaç duyulan ürün ve lezzet talep görmektedir. Türkiye’de de çeşitli kahve seçeneklerini tüketicilerin beğenisine sunan markanın ürünleri hakkındaki görüşlerinizi ve yaşanabilecek olası problemleri 0800 211 02 18 ve 444 31 60 numaralarından Nescafe müşteri hizmetlerine bildirerek çözümlenmesini sağlayabilirsiniz.