Sarar firmasının temelleri 1944 yılında küçük bir terzi dükkanında atılmış daha sonrasında Türkiye genelinde ismini duyurarak giyim ve ev tekstili alanında fabrikasyon üretime başlamıştır. Fabrikalarda üretimi gerçekleştirilen giyim ve ev tekstili ürünlerinin büyük bir kısmı yurt dışındaki pazarlarda satışa sunulmuş ve mağazalar açılmıştır. Sarar firması, ülke genelinde birçok takımın sponsorluğunu da yapmaktadır. Sarar müşteri hizmetleri adlı yazımızda, destek birimi olarak görev yapan müşteri hizmetleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Sarar Müşteri Temsilcisi

Sarar müşteri hizmetleri, mağaza ve internet sitesi satışları için ayrı numaralarla çalışmalarını sürdürmektedir.

  • Mağazalardan satın aldığını ürün ve hizmetlerle ilgili tüm konuları 444 95 44 numaralı iletişim kanalından bildirebilirsiniz. Sarar müşteri hizmetleri, bu numara aracılığıyla mağazalarda sunulan hizmetlerin soru, öneri ve şikayet olarak taleplerini almaktadır. Hafta içi her gün 08:30 – 17:30 saatleri arasında iletişim kurabilirsiniz.
  • Sarar internet sitesi üzerinden satın aldığınız ürünler hakkında bilgi almak veya işlem yapmak için 0222 236 09 00 numaralı iletişim numarasını kullanabilirsiniz. Sarar müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde sipariş detayı, ürün iptali, sipariş iptali, kargo takibi, iade ve değişim politikaları hakkında bilgi alabilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz. Sarar müşteri hizmetleri 08:30 – 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sarar müşteri temsilcisi ile yazılı ve görsel şekilde iletişim kurmak soru, öneri ve şikayetlerinizi daha iyi tanımlamak için internet sitesi üzerinde yer alan “Bize Yazın” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Sarar İade ve Değişim

Sarar iade ve değişim işlemleri için prosedürlerde belirtilen süre, ürünün sizlere ulaştığı andan itibaren 14 gündür. Bu süre zarfında çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak iade ve değişim talebinde bulunuyor iseniz ürünlerin gerekli şartları sağlaması halinde işleminiz gerçekleşecektir. Ürünleri iade etmeden önce orijinalliği bozulmamış, orijinal ambalajında, faturalı, giyilmemiş ve yıpranmamış olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde işleminiz onaylanmayacaktır. Sarar müşteri hizmetlerinin iade için oluşturduğu birime 0222 236 04 00 numaralı iletişim kanalından ulaşabilir ve süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu numara aracılığıyla iade edilecek adres ve izlemeniz gereken yol belirtilmektedir.