Watsons, 1841 yılında Hong Kong’da kurulmuş olan güzellik ve sağlık ürünleri perakendecisidir. Global ölçekteki ürün satış hacmi ve tanınırlığı ile sektörün en önde gelen markalarından bir tanesidir. Son dönemlerdeki satış hacmine göre her yıl 5,2 milyardan fazla müşteri Watsons mağazaları ve internet sitesinden alışveriş yapmaktadır. Şirket içerisinde farklı sektörlerin de bulunması sebebiyle büyüme hızı fazladır. Watsons müşteri hizmetleri, ülkemizde de satışı yapılan Watsons ürünlerinin satış öncesi bilgilendirme ve satış sonrası destek hizmetini sunmaktadır.

Watsons Müşteri Temsilcisi

Watsons müşteri hizmetleri 0850 755 99 87 numaralı iletişim kanalından hizmet vermektedir. Türkiye genelindeki 59 ilde 350’yi aşkın mağazası bulunan markanın mağazalarından veya internet sitesinden ürün satın alan kişiler değerlendirmelerini soru, öneri ve şikayet başlıkları altında kayıt altına alarak yetkililere iletilmesini sağlayabilmektedir. Bu sayede oluşabilecek olası mağduriyetlerin giderilmesi ve memnuniyetin her aman üst seviyelerde yer alması sağlanmaktadır.

Watsons müşteri temsilcisi, mağazalardan ve internet sitesi üzerinden ürün satın alan müşterilere bilgilendirici ve satış sonrası destek hizmetini sunmaktadır. İnternet sitesi üzerinden ürün satın alan müşteriler için sipariş detayı, sipariş takibi, ürün iptali, kargo takibi, iade ve değişim gibi hizmetler için bilgilendirici ve yönlendirici çalışmalar yapılmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı iade işlemini başlatmak istediğiniz takdirde iade talebiniz gerçekleştirilmektedir.

Watsons İade ve Değişim Koşulları

Watsons iade talebini oluşturmak için 0850 755 99 87 numaralı Watsons müşteri hizmetlerini aramalı ve sipariş numaranızla ilgili talep oluşturmalısınız. İade talebinizin olumlu sonuçlanması durumunda iletişim merkezi tarafından sizlere sunulacak olan kargo iade kodunu kullanarak ücretsiz bir şekilde iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İade onayının gerçekleşmesi için ürünlerin kullanılmamış, ambalajı açılmamış ya da bozulmamış olması gerekmektedir. İlk aşamada iade işleminiz olumlu kabul edilse de şartlara uymayan ürünleri gönderdiğiniz takdirde ürünler tarafınıza tekrardan gönderilecek ve kargo masrafları da sizler tarafından karşılanacaktır.

Watsons iade koşullarında yer alan maddelere göre duş jeli, şampuan, saç bakım ürünleri gibi iadesi hijyen kurallarına göre mümkün olmayan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. İade ve değişim aşamalarında karşılaşabileceğiniz olası problemlerin çözümü için Watsons müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.